Krmivo pro psy

vyberte krmivo pro psy a kočky

Vzteklina

Vzteklina
Vzteklina je jedním z nejstarších známých onemocnění. Nemoc se přenáší ze zvířat na člověka a naopak. Tato nemoc se přenáší přes infikované sliny – kousnutím a poškrábáním od infikovaných zvířat. Vzteklina se vyskytuje po celém světě. Více než 55 000 lidí umírá každý rok na vzteklinu. Většina úmrtí je v Asii a Africe, a to 95%. 30 do 60% obětí je dítě mladší 15 let.

Historie a šíření choroby
Onemocnění se vyskytuje po celém světě.

Louis Pasteur, francouzský mikrobiolog, 06.07.1885 poprvé použil očkovací látku proti vzteklině. Očkování bylo úspěšné, chlapec přežil. Byl to milník v historii boje se vzteklinou.

Příznaky onemocnění u zvířat
Onemocnění se vyskytuje v několika fázích. V první fázi, která obvykle trvá 1-3 dny, se objeví drobné změny v chování, například mírná agrese a změněná chuť k jídlu. Následuje období podrážděnosti a agresivity. Poslední fáze je charakterizována neschopností polykat, což vede k charakteristickému jevu, kterým je pěna a sliny kolem úst.
U člověka se mohou rozvinout příznaky do deseti dnů až do dvou měsíců po kousnutí. Onemocnění má obvykle příznaky podobné chřipce. Neléčné onemocnění má fatální následky. Je proto důležité, reagovat rychle a s jakýmkoliv podezřením na možnou infekci vztekliny okamžitě zajít k lékaři.

Přenos onemocnění
Toto onemocnění přenáší infikované (vzteklé zvířete). Virus je vylučován ve slinách. Virus vstupuje do těla přes poraněnou kůži (pokousáním, poškrábáním) nebo přímým kontaktem sliznic. Virus nemůže vstoupit do těla přes neporušenou kůži! Virus, po vstupu do těla, cestuje přes nervové tkáně do centrálního nervového systému několik dnů až několik týdnů. V době nástupu klinických příznaků viru je rozšířený po celém těle.
Domácí zvířata (pes, kočka) jsou potenciálními přenašeči vztekliny na člověka. 99% všech diagnostikovaných případů vztekliny u lidí je výsledkem psího kousnutí. Proto je povinné očkování psů proti vzteklině a má velký význam v boji proti vzteklině. V Evropě je vzteklina z velké části vymýcená.

Podávejte kvalitní granule pro psy calibra, vynikající chutností vynikají granule calibra salmon potato a pro střední plemena jsou vhodné granule calibra adult medium breed. Pro psy s citlivým zažíváním jsou vhodné granule calibra lamb & rice.

Comments are closed.