Krmivo pro psy

vyberte krmivo pro psy a kočky

Vzteklina u psů

Vzteklina u psů

Vzteklina je smrtelné virové onemocnění, kterým mohou trpět všichni savci. Vyskytuje se téměř na celém světě. Každý rok se kvůli vzteklině zemře více než 55.000 lidí, většinou v Asii a Africe (95%). Nejběžnější způsob přenosu je kousnutí psem!
Virus může být přítomný ve slinách i několik dní předtím než se objeví klinické příznaky. U psů a koček je to 3 až 5 dní před vypuknutím příznaků. Inkubační doba se pohybuje od 14 dnů do 6 let, obvykle 2 až 3 měsíce.

Příznaky
Fázi první: trvá 1 až 3 dny. Parné jsou menší změny v chování. Volně žijící zvířata ztrácejí strach z lidí, agresivních zvířata nevykazují žádné známky agresivity, noční zvířata se objevují v průběhu dne, časté jsou změny chuti k jídlu nebo odmítání potravy…
Fáze druhá: zvíře je podrážděné a agresivní.
Třetí fáze: Dochází k ochrnutí svalů (žvýkací svaly, svaly krku), zvíře nemůže polykat sliny, které se hromadí v ústech. To končí smrtí udušením (respirační ochrnutí svalů).
Onemocnění trvá až 10 dnů.

Vzteklina nemůže být potvrzena pouze na základě klinických příznaků onemocnění! I když je podezření, že zvíře trpí vzteklinou, je nezbytné provést vyšetřování.

Sponzor rubriky granule pro psy.

Comments are closed.