Krmivo pro psy

vyberte krmivo pro psy a kočky

Výživa sportovních psů

Výživa sportovních psů
Potrava je pro psy zdrojem energie. Kvalita potravin je pro zdraví nesmírně důležitá. Existují tři zdroje energie, které tělo využívá – sacharidy, tuky a bílkovin.

SACHARIDY
Mezi stravitelné sacharidy patří cukry a škrob. Jednoduché cukry nebo monosacharidy jsou glukosa, fruktosa, mannosa a galaktosa. V krátkém čase produkují nejvíce energie a také způsobují rychlý nárůst inzulínu. Disacharidy, sacharóza, maltóza a laktóza, jsou sloučeniny, které se skládají ze dvou jednoduchých cukrů. Komplexní sacharidy nebo polysacharidy, mají dlouhý řetězec složený z jednoduchých cukrů. Mezi ně patří škrob. Komplexní sacharidy

(disacharidy a polysacharidy) by měly být hlavním zdrojem energie pro psy.

PROTEIN
Proteiny jsou také zdrojem energie. Vysoce kvalitní proteiny živočišného původu poskytují vynikající stravitelnost a chutnost. Aminokyseliny jsou nezbytné pro tvorbu svalové tkáně

Tuky
Tuky jsou vysoce stravitelné, velmi chutné a energeticky bohaté na živiny. Jsou také důležité pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích A, D, E a K. Tuky jsou také zdrojem mastných kyselin. Poskytují 2x více energie než bílkoviny nebo sacharidy. Tuky jsou velmi důležitým zdrojem energie při extrémní námaze (pro saňové psi).

VITAMÍMY A MINERÁLY
Samozřejmě nesmíme zapomenout na vitamíny a minerály. Důležité jsou zejména vitamíny A, D, E a K, B komplex, thiamin, niacin, a kobalamin (B1, B2 a B12). Vitaminy hrají důležitou roli ve zdraví šlach a vazů. Vitamin D je důležitý pro udržení správné rovnováhy vápníku a fosforu, vitamin E je jednou z nejdůležitějších antioxidantů. Vitamín K se podílí na srážení krve, thiamin pomáhá snížit stres, niacin se podílí na metabolismu sacharidů. Kobalamin je nezbytný pro syntézu proteinů.
Elektrolyty
Hrají důležitou roli při regulaci množství vody v těle.

CO JE TŘEBA BRÁT V POTAZ PŘI VÝBĚRU KRMIVA?
Krmivo musí být dostatečně kalorické a stravitelné. U sportovních psů musí mít krmivo vysoké procento sacharidů a bílkovin. Podávejte kvalitní granule pro psy calibra, vynikající chutností vynikají granule calibra salmon potato a pro střední plemena jsou vhodné granule calibra adult medium breed. Pro psy s citlivým zažíváním jsou vhodné granule calibra lamb & rice.

Comments are closed.