Krmivo pro psy

vyberte krmivo pro psy a kočky

Složení krmiva pro psy

Základní složky krmiva pro psy jsou bílkoviny, sacharidy a vláknina. Zdrojem bílkovin pro psy je především maso. Pes může dostat vařené maso (což je bezpečnější) nebo syrové (za předpokladu, že je čerstvé). Termínem „maso“ se rozumí sval. Nejde o vnitřnosti (plíce, srdce, ledviny).  Mléko je kompletní protein, obsahuje tuk (máslo) a mléčný cukr (laktózu). Stává se, že psi starší 2 měsíců, přirozeně po odstavení ztrácejí schopnost trávit laktózu, což se projevuje průjmem po pití mléka. Psi by neměly dostávat sladké mléko. Uzená slanina, klobásy, jelita obsahují koření a konzervační látky, takže nejsou vhodné pro psa.

Sacharidy, které jsou zdrojem energie pro psa, jsou:

– Rýže – snadno se vstřebává v těle, má ochranný účinek na trávící trakt, nezpůsobuje zácpu. Je zejména doporučen pro psy náchylné k problémům s trávením, průjmy, s potravinovou alergií,

– Těstoviny

– Chléb, rohlíky (-sušené)

– Kaše – je těžší než rýže, těstoviny a chléb. Někdy může způsobit průjem..

– Brambory. Bramborový škrob (jako je rýže) má ochranný účinek pro střeva, proto brambory můžou být použity pro poruchy zažívacího traktu (např. průjem).

Kromě proteinové složky živočišného původu a sacharidů by měl pes dostat zeleninu, jako je červená řepa, mrkev, petržel, celer, hrášek. Stává se, že pes žere trávu. Malé množství trávy zlepšuje trávení kvůli vysokému obsahu vlákniny v trávě. Pokud pes sní velké množství trávy, může to způsobit poruchy trávení a zvracení.

Tuky obsahují vitaminy (A, D, E, K) a esenciální mastné kyseliny, jsou základním prvkem stravy psa. Živočišné tuky jsou obsaženy v mase a mléce. Pokud budeme krmit psa libovým masem, je dobré přidat rostlinný olej (sojový, slunečnicový, olivový olej). Esenciální mastné kyseliny jsou podmínkou pro zdravou kůži a srst psa. Přebytečný tuk krmivu může způsobit průjem.

Kosti. Příliš mnoho kostí může způsobit zácpu, střevní obstrukce nebo dokonce obrátit žaludek. Vepřové kosti jsou velmi tvrdé, mohou ucpat střeva. Nedávejte psům dlouhé kuřecí kosti, protože se rozpadají pod vlivem kousání do ostrých jehel, které můžou poranit střeva. Kosti mají nízkou nutriční hodnotu a mají tendenci způsobovat onemocnění psa (např. zácpa, střevní obstrukce nebo torze žaludku), podávejte je pouze pro zdravé psy

Voda. Na rozdíl od krmiva (které se podává pouze po omezenou dobu (15-20 minut), voda by měla být vždy v dosahu psa. Voda se podává v misce určené výhradně pro tento účel. Voda by měla být vždy čistá a svěží.

Krmení pro psy:

– Krmení pro zdravé psy je široce dostupné v obchodech. Pokud váš pes má zažívací poruchy, zvracení a průjem, jsou k dispozici veterinární diety, ale pouze na veterinárních klinikách pro zvířata.

– krmiva musí být přizpůsobena věku a stavu psa, například, junior krmiva, krmiva pro štěně (například eukanuba puppy junior large breed), krmiva pro dospělé, krmiva pro staré psy – senior,  krmiva pro velká plemena (třeba řada eukanuba large breed) atd.

– Ceny krmiva úzce souvisí s kvalitou.

– kvalitní krmiva jsou k dispozici pouze ve specializovaných prodejnách

–  kvalitní krmiva jsou: Krmivo Eukanuba, Hill `s, Trainer, Royal Canin, Pro Plan, Calibra

Počet jídel za den závisí na věku a velikosti psa. V závislosti na věku krmíme:

– Štěně ve věku 6-12 týdnů 5-4 krát denně

– Štěně 3-6 měsíců 3 krát denně

– Ve věku 6-12 měsíců, 2 krát denně

– Pes po dovršení jednoho roku by měl být krmen 1-2 krát denně.

Pes musí být krmen v pevně stanovených časech. Je žádoucí, aby pes vždy dostával jídlo ze stejné misky na stejném místě. Pes si snadno zvykne na pravidelné krmení vždy na stejném místě. Instinktivně pak vylučuje sliny a žaludeční šťávy.

8 Comments

 1. Dobrý den, prosím o doporučení nejkvalitnějšího krmiva pro mou fenu Zlatého retrívra, 4 roky, 26 kg, bez konkrétních potíží se střední až nižší zátěží. Hledám opravdu kvalitní suché krmivo, které by bylo pro ni nejvhodnější co do výživy a všeho toho, co by měla dostat v té správné míře. Doposud jsme krmili Purinou a nemyslím si, že je ta nejšťastnější volba.
  Děkuji za Vaši odpověď, Dana Hemmerová.

 2. Dobrý den,
  myslím si, že momentálně nejkvalitnější suché krmivo pro psy je Belcando. Vyrábí se v Německu a na rozdíl od ostatních granulí obsahuje až 70% bílkovin živočišného původu, což je pro psa jako masožravce rozhodně lepší než když jí sóju nebo nějaké jiné rostlinné šroty. Vaší fence bych doporučila konkrétně Belcando Aduld Dinner nebo Belcando Adult Multi Croc.

 3. Dobrý den,
  máme měsíční štěňátko křížence čivavy a fb a zajímalo by nás jaké byste nám doporučila krmivo. Zatím papká Royal Canin, ale nechutná mu. Když jsme mu zkoušeli dát několik značek na zem, aby si vybral, tak mu chutnala purina a chicopee. Jen nevíme, co je pro něho nejlepší. Zatím má 1,5 kg.

  Děkuji za Vaši odpověď.

 4. Dobrý den,
  Purina i Chicopee jsou kvalitní krmení. Možná o stupínek lepší je Belcando, které obsahuje až 70% bílkovin živočišného původu, v ordinaci s ním máme velmi dobré zkušenosti a pesanům docela šmakuje. Ale stejně bude víceméně záviset na Vašem štěňátku, co mu bude chutnat.

 5. Dobrý den,
  mám něměckého ohaře a budou jí 2 roky, krmím teď krmivem Mastery a prosím Vás o radu, zda je pro nás toto krmivo vhodné vzhledem k sacharidům – http://mastery.cz/high_energy.htm
  Fenka je ve vysoké zátěži, proto jsme zvolili toto krmivo.
  Předem moc děkuji za odpověď.

 6. Dobrý den,
  toto krmivo neznám. Ale podle toho, co píšou, tak by mělo být pro Vaši fenku vhodné. Jediné, co mi trochu vadí, je, že nepíšou z jakého masa je vyrobené.

 7. Dobrý den,
  mám 9letého labradora byl krmen nejspíše podle nynějších značek obyčejnými granulemi Purina – Darlig hovězí. Chci se zeptat jaké granule by měl takto starý pes mít. A dále zda granule Darling něco postrádají či mají nadbytek a jsou proto pro psa nevhodné. Já mu kupovala K9 a eukanubu, ale tu postě nechtěl a u známých se do Darlig pustil a od té doby je má. Děkuji

 8. Dobrý den,
  většina těchto supermarketových značek má málo bílkovin a ty jsou většinou ještě rostlinného původu, což určitě uznáte, že pro psa jako šelmu, není úplně ideální. Čeho naopak mají dost, je sůl a dochucovadla. Takže pesanům přijdou chuťově atraktivnější, ale výživově nejsou nic moc. Být na Vašem místě, tak se znovu vrátím ke K9 nebo Eukanubě pro seniory. Pokud to Váš pejsek nebude chtít ze začátku jíst, tak vydržte, nic jiného mu nedávejte. Až bude mít hlad, tak se nají a případná 1-2 denní hladovka mu také neuškodí.