Krmivo pro psy

vyberte krmivo pro psy a kočky

PRECITLIVENOSTI PSOV NA POTRAVINY

Precitlivenosti psov na potraviny

Čo je precitlivenosť psov na potraviny?
Precitlivenosť na potraviny je všeobecný pojem pre akékoľvek neobvyklé reakcie k potravinám. Existujú dva typy: potravinové alergie a neznášanlivosť potravín (potravinová intolerancia). Potravinová alergia má imunitný pozadí. Potravinová intolerancia nesúvisí s imunitným systémom. V diagnostickej praxi je to ťažké odlíšiť.

Aké sú dôvody týchto chorôb u psov?
Je ťažké určiť príčinu potravinovej alergie. Poruchy trávenia zvyčajne súvisí so zlou výživou. Príkladom je podávanie veľkého množstva mlieka. To môže viesť k neznášanlivosti laktózy, čo je znamením potravinovej intolerancie. Okrem mliečnych výrobkov, psi zle tolerujú hovädzie mäso, ryby (tuniak, makrela), pšenicu.

Má rasa psa a vek vplyv na výskyt precitlivenosti na potraviny?
Niektoré plemená sú viac náchylné k tomuto ochoreniu. Medzi ne patrí kokeršpanieli a labradori. Precitlivenosti na potraviny sa často týka mladých zvierat počas prvého roku života. S vekom môže pes začať tolerovať potraviny, ktoré mu predtým pôsobili problémy. Ale nemusí to tak byť. Potravinové alergie môžu pretrvávať po celý život zvieraťa.

Aké sú príznaky alergie a potravinovej intolerancie?
Je potrebné zdôrazniť, že nejde len o zažívacie poruchy. Potravinová alergia obvykle sprevádza svrbenie. To je docela bežný jav – asi 10-20% všetkých kožných problémov súvisí s potravinovou alergiou. Medzi ďalšie príznaky patrí ušné problémy, dermatitída, lupiny a kašeľ.

Čo by mal majiteľ v tomto prípade robiť?
Mal by ísť k veterinárovi. Lekár musí overiť, že pes dostáva správne granule pre psov . Majitelia si musia uvedomiť, ako správne kŕmiť.

Aká je liečba precitlivenosti na potraviny?
Liečba sa skladá prevažne z úpravy stravy psa. Odporúča sa tiež zmeniť zdroj živočíšnych bielkovín. Vhodné je podávať hypoalergénne diétu. Vhodne vybrané krmivo pre psov (krmivo brit) by malo obmedziť potravinové alergické reakcie, zlepšiť stav kože a tráviacej sústavy. Obvykle sa podáva v priebehu celého života zvieraťa.

2 Comments

  1. Dobrý večer.Moc vás prosím o radu.Mám 15 měsíční fenku Golden retrívra.Loni na podzim začala mít ružovou kuži na tlamě kolem čenichu a na pyscích tlamy.Byla tou dobou krmena granulemi Bosch s drubežím.Vlastně celý svuj život byla krmena granulemi s drubežím,kromě asi třech měsícu kdy měla granule s jehněčím.Veterinářka nám řekla že se takto projevuje potravinová alergie a aby jsme změnili krmivo.Tak tedy ted asi už tři měsíce krmíme Brit Care losos+brambory.Dostává ráno pul rohlíku a psí piškoty jako pamlsek a ještě hovězí tyčinky od Calibry.Měla i zánět spojivek a na ten čumák dostala kortikoidové kapky ale s mizivým učinkem.Pár týdnu to bylo lepší a ted se mi zdá že se čumák zase zhoršil a poslední dny začíná mít opět zarudlé oči.Jsem už v koncích,je mi to moc líto a chtěla bych jí pomoct ale nevím už jaké granule jí dávat.Přemýšlela jsem i nad tím že jí budu vařit a nebo přejdu na BARF.Ten čumák ji svědí a snaží se to i dřít třeba o koberec o pelíšek.Ještě bych chtěla upozornit na to že za svuj krátký život měla už 2x zánět uší.Jinak je zdravá,chutná jí,hraje si neustále.Bobky má dobré a pevné a kadí 2x denně.Nikde jinde na těle ani v meziprstí problém nemá.Váží 29-30kg.Celkově moc dobře prospívá.Je krémové barvy a bez PP. Moc vám děkuji za případné rady. S pozdravem Ptačníková Alena

  2. Dobrý den,
    opravdu se může jednat o alergii na nějakou složku potravy, ale třeba i nějaký vnější alergen nebo atopii. Ve všech případech se jedná o běh na dlouhou trať, takže pokud budete krmit nějakým hypoalergenním krmením, je potřeba krmit pouze jím a nepřidávat nic navíc, žádné pamlsky ani rohlíky, vůbec nic. Pouze dietu, protože Váš pejsek nemusí být alergický jen na kuřecí, ale třeba i na lepek z rohlíků. Existuje několik komerčních hypoalergenních diet, např. Specific CDD, Hill´s D/D, Hill´s Z/D, Purina Hypoallergenic, Royal Canin Hypoallergenic. Aby se projevil účinek diety, je potřeba ji podávat aspoň osm týdnů a opravdu nedávat nic navíc. Takže vyzkoušejte a uvidíte. Pokud by to nezabralo, muselo by se pátrat dál, např. odebrat biopsii z kůže, jestli se nejedná o nějakou autoimunitní chorobu.