Krmivo pro psy

vyberte krmivo pro psy a kočky

Přecitlivělosti psů na potraviny

Přecitlivělosti psů na potraviny

Co je přecitlivělost psů na potraviny?
Přecitlivělost na potraviny je obecný pojem pro jakékoli neobvyklé reakce k potravinám. Existují dva typy: potravinové alergie a nesnášenlivost potravin (potravinová intolerance). Potravinová alergie má imunitní pozadí. Potravinová intolerance nesouvisí s imunitním systémem. V diagnostické praxi je to obtížné odlišit.

Jaké jsou důvody těchto chorob u psů?
Je obtížné určit příčinu potravinové alergie. Poruchy trávení obvykle souvisí se špatnou výživou. Příkladem je podávání velkého množství mléka. To může vést k nesnášenlivosti laktózy, což je znamením potravinové intolerance. Kromě mléčných výrobků, psi špatně tolerují hovězí maso, ryby (tuňák, makrela), pšenici.

Má rasa psa a věk vliv na výskyt přecitlivělosti na potraviny?
Některá plemena jsou více náchylná k tomuto onemocnění. Mezi ně patří kokršpanělé a labradoři. Přecitlivělosti na potraviny se často týká mladých zvířat během prvního roku života. S věkem může pes začít tolerovat potraviny, které mu dříve působily problémy. Ale nemusí to tak být. Potravinové alergie mohou přetrvávat po celý život zvířete.

Jaké jsou příznaky alergie a potravinové intolerance?
Je třeba zdůraznit, že nejde pouze o zažívací poruchy. Potravinová alergie obvykle doprovází svědění. To je docela běžný jev – asi 10-20% všech kožních problémů souvisí s potravinovou alergií. Mezi další příznaky patří ušní problémy, dermatitida, lupy a kašel.

Co by měl majitel v tomto případě dělat?
Měl by jít k veterináři. Lékař musí ověřit, že pes dostává správné granule pro psy. Majitelé si musí uvědomit, jak správně krmit.

Jaká je léčba přecitlivělosti na potraviny?
Léčba se skládá převážně z úpravy stravy psa. Doporučuje se také změnit zdroj živočišných bílkovin. Vhodné je podávat hypoalergenní dietu. Vhodně vybrané krmivo pro psy by mělo omezit potravinové alergické reakce, zlepšit stav kůže a trávicí soustavy. Obvykle se podává v průběhu celého života zvířete.

2 Comments

  1. Dobrý večer.Moc vás prosím o radu.Mám 15 měsíční fenku Golden retrívra.Loni na podzim začala mít ružovou kuži na tlamě kolem čenichu a na pyscích tlamy.Byla tou dobou krmena granulemi Bosch s drubežím.Vlastně celý svuj život byla krmena granulemi s drubežím,kromě asi třech měsícu kdy měla granule s jehněčím.Veterinářka nám řekla že se takto projevuje potravinová alergie a aby jsme změnili krmivo.Tak tedy ted asi už tři měsíce krmíme Brit Care losos+brambory.Dostává ráno pul rohlíku a psí piškoty jako pamlsek a ještě hovězí tyčinky od Calibry.Měla i zánět spojivek a na ten čumák dostala kortikoidové kapky ale s mizivým učinkem.Pár týdnu to bylo lepší a ted se mi zdá že se čumák zase zhoršil a poslední dny začíná mít opět zarudlé oči.Jsem už v koncích,je mi to moc líto a chtěla bych jí pomoct ale nevím už jaké granule jí dávat.Přemýšlela jsem i nad tím že jí budu vařit a nebo přejdu na BARF.Ten čumák ji svědí a snaží se to i dřít třeba o koberec o pelíšek.Ještě bych chtěla upozornit na to že za svuj krátký život měla už 2x zánět uší.Jinak je zdravá,chutná jí,hraje si neustále.Bobky má dobré a pevné a kadí 2x denně.Nikde jinde na těle ani v meziprstí problém nemá.Váží 29-30kg.Celkově moc dobře prospívá.Je krémové barvy a bez PP. Moc vám děkuji za případné rady. S pozdravem Ptačníková Alena

  2. Dobrý den,
    opravdu se může jednat o alergii na nějakou složku potravy, ale třeba i nějaký vnější alergen nebo atopii. Ve všech případech se jedná o běh na dlouhou trať, takže pokud budete krmit nějakým hypoalergenním krmením, je potřeba krmit pouze jím a nepřidávat nic navíc, žádné pamlsky ani rohlíky, vůbec nic. Pouze dietu, protože Váš pejsek nemusí být alergický jen na kuřecí, ale třeba i na lepek z rohlíků. Existuje několik komerčních hypoalergenních diet, např. Specific CDD, Hill´s D/D, Hill´s Z/D, Purina Hypoallergenic, Royal Canin Hypoallergenic. Aby se projevil účinek diety, je potřeba ji podávat aspoň osm týdnů a opravdu nedávat nic navíc. Takže vyzkoušejte a uvidíte. Pokud by to nezabralo, muselo by se pátrat dál, např. odebrat biopsii z kůže, jestli se nejedná o nějakou autoimunitní chorobu.