Krmivo pro psy

vyberte krmivo pro psy a kočky

Co je psinka?

Co je psinka?
Psinka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které má vliv na celý organismus. Virus se nachází v sekretech všech nemocných zvířat. Přenáší se přímým kontaktem s nakaženými psy a vzduchem. Virus se také může přenést na ostatní zvířata a lidi v infikovaných oblastech. Největší riziko nákazy je na místech, které shromažďuje velké množství psů (výstavy, …). Nejčastěji se vyskytuje u mladých zvířat ve věku 3 až 6 měsíců. Na psinku zemře asi osmdesát procent mláďat, která jsou infikována. U dospělých psů je úmrtnost přibližně padesát procent. Virus odolný vůči nízkým teplotám, takže nemoc často nastane, když je venku zima a vlhko.

Vývoj onemocnění
Když virus napadne psa, nejprve se replikuje v lymfoidní tkáni dýchacích cest. Pak se šíří dále, což vede k infekci v lymfoidních orgánech (slezina, lymfatické uzliny, …), a následně k infekci dýchacího, trávicího a urogenitálního traktu a centrální nervové soustavy, kde se virus nadále množí.

Klinické příznaky psinky
Příznaky onemocnění se mohou velmi lišit v závislosti na věku a výkonnosti zvířat. Běžné příznaky jsou: deprese, anorexie, dehydratace a horečka. V pokročilém stadiu onemocnění, virus může mít vliv na dýchací systém (kýchání, zápal plic, hnisavý výtok z nosu), gastrointestinální systém (zvracení, průjem), oko (hnis), nervový systém (ochrnutí jednotlivých svalů, svalové křeče, oběhové problémy zvířat, slepota) břicho, na kůži se může vyvinout vyrážka.

Léčba psinky
Antivirový lék proti psince neexistuje. Používájí se širokospektrá antibiotika k ochraně proti sekundární bakteriální infekci a podpůrná terapie infuzemi tekutin, elektrolytů, vitamínů a doplňků stravy. Včasná léčba je velmi důležitá.

Prevence psinky
Nejlepší ochranou proti psince je očkování! Štěňátka jsou očkovaná poprvé ve věku 6 a 8 týdnů a poté ve věku 10 až 12 týdnů. Vhodné hladina protilátek se pak udržuje ročním očkování. Kromě očkování je také důležité zamezit kontaktu s infikovanými zvířaty. V případě, že jsme měli psa, který zemřel na psinku, je dobré ještě před nákupem nového psa důkladně byt dezinfikovat.
————————————————————————————————–
Kloubní výživa Alavis – přípravky alavis 5, pro koně je vhodný alavis msm, další alavis pro koně je například alavis triple blend.

Comments are closed.