Krmivo pro psy

vyberte krmivo pro psy a kočky

Březost fen

Březost fen
Po 35 dní březosti potřebuje fena více kalorií. V průměru vyžaduje dvakrát tolik kalorií, při kojení potřebuje třeba i třikrát větší množství potravin. Nejlepší je zakoupit granule pro březí a kojící feny, které mají správné složení a obsahují vyšší množství kalorií. Pohyb fen od 4 do 6 týdne březosti by měl být omezen. Fena by neměla zažívat stresující stavy. Také do potravy nepřidávejte vápník, protože ten může být škodlivý pro štěňata.
Asi 45 den březosti se doporučuje rentgenové vyšetření veterinárním lékařem. Ultrazvuk může potvrdit těhotenství mnohem dříve (již po dni 25., kdy začnou být embryonální srdce). Ale mnohem těžší je s ultrazvukem určit přesný počet štěňat.
Pro porod je nutné vybrat místo, které bude vhodné pro rostoucí štěňata. Místo, kde se fena cítí jako doma. Délka březosti je v průměru 63 dnů, ale porod může začít mezi 58 a 68 dnem .
Blížící se datum porodu poznáme měřím rektální teploty. Když teplota klesne pod 38C (normální tělesná teplota je 38,5 až 39 ° C), můžete očekávat porod do 24 hodin.

První fáze porodu
V této fázi je fena neklidná, může se objevit třes nebo dokonce zvracení. To je ovšem normální. Tato část porodu je velmi dlouhá, může trvat 6-12 hodin a vrcholí s plnou otevřeností a přípravou na porod mláďat.
Druhá a třetí fáze narození
V této fáze dojde k narození mláďat. Poté se provádí odstranění placenty. Štěňata se rodí pokryta membránou, která musí být odstraněna. Fena sama odstraní membránu. Po porodu jí nechte, aby očistila svá štěňata. Pupeční šňůra musí být přestřižena nůžkami asi 2,5 centimetrů od štěněte.

Kdy volat veterináře:
– navzdory silným kontrakcím se do 30 až 60 minut nenarodí štěně psa
– pauza mezi narozením jednotlivých štěňat je delší než 4 hodiny

Štěňata mají zvýšenou teplotu 24-48 hodin po porodu. Tato zvýšená teplota je normální a nemůže být spojována s žádným onemocněním. Normální poševní sekret po porodu může být zelený, černý, červený, hnědý a je přítomný v malých množstvích do 8 týdnů po porodu.
————————————————————————————————–
Vhodné granule Acana – pro štěňata: acana puppy large breed, pro dospělé psy acana adult dog a pro starší psy acana senior.

Comments are closed.