Krmivo pro psy

vyberte krmivo pro psy a kočky

Borelióza psů

Borelióza psů
Borelióza je onemocnění způsobené bakterií Borrelia burgdorferi. V Evropě je nejčastějším nositelem těchto bakterií klíště.
Klíšťata jsou pavoukovci, kteří mají vysoce vyvinuté smysly, perfektní odhalí zápach, teplo a vlhkost. Tímto způsobem rychle najdou hostitele. Většinou jsou ve vysoké trávě, v keřích, v lese a blízko vody. Nejvíce aktivní jsou v časných ranních hodinách a v podvečer. Klíšťata více lákají psi se světlejší barvou srsti, například zlatí retrívři. Ve České republice se vyskytují v průběhu celého roku, nejčastěji v létě nebo v teplejších měsících. Odhaduje se, že infekčních klíšťat je od 10 do 30 procent v závislosti na regionu. V boji proti klíšťatům Vám pomůže foresto obojek nebo frontline combo pro psy.
Přenos onemocnění nezačíná ihned po přisátí klíštěte, ale je nutné přisátí po dobu 1 až 2 dnů. Nejčastěji dojde k přenosu po 48 hodinách.

KLINICKÉ PŘÍZNAKY boreliózy psů
Závažnost onemocnění závisí na patogenitě a odolnosti zvířat. Rozlišuje se akutní a chronická Lymská borelióza u psů. Chronická je běžnější. Inkubační doba není specifikována, ale nemoc obvykle vypukne v 2-6 měsíci po přisátí klíštěte.
Známky boreliózy jsou spíše nespecifické a mohou často připomínat symptomy jiných onemocnění, proto musíte být obzvláště opatrní. Nejčastěji postihuje klouby a lze tudíž pozorovat otoky kloubů a kulhání. Psi jsou apatičtí, mají mírnou horečku, která se obvykle přehupuje mírně nad 39 stupňů Celsia a mají oteklé lymfatické uzliny. Následkem neléčené boreliózy u psů může být poškození nervů, srdce, očí, ledvin a kloubů, který se obvykle projevuje v podobě artritidy. V nejhorších případech může nastat smrt.

DIAGNOSTIKA boreliózy psů
Diagnóza je založena na klinickém obrazu a krevních testech. Krev je odeslána do specializované laboratoře k analýze. Bohužel žádné specifické hematologické a biochemické změny nemusí být patrné. Přítomnost protilátek může indikovat jiné onemocnění. Proto je výsledky krve vždy nutné posuzovat v kontextu klinických příznaků a veterinární lékař musí rozhodnout o vhodné léčbě.

LÉČBA boreliózy psů
Borelióza je chronické onemocnění, při kterém jsou bakterie přítomné v těle po celý život a může znovu propuknout při oslabení imunitního systému nebo po dalším kousnutí nakaženým klíštětem. Pokud je test pozitivní, pak veterinář předepíše léčbu, která může trvat několik týdnů. Nemoc se léčí antibiotickými přípravky, u mladších zvířat se používaná amoxicillin. Navíc se k antibiotikům používají i nesteroidní analgetika nebo glukokortikoidy ve velmi nízkých dávkách. Zlepšení můžete pozorovat již 2 dny po zahájení léčby.

PREVENCE boreliózy psů
Je obzvláště důležité po procházce zkontrolovat a odstranit všechna klíšťata. Tím snižujete možnost přenosu onemocnění. Máte také několik způsobů, jak chránit pejska proti klíšťatům. Existují různé typy ektoparazitik, která působí na klíšťata ve všech fázích i na dospělé klíšťata. Po aplikaci mají dlouhotrvající efekt a klíšťata jsou zabita před uvolněním patogenů ve slinách. Bohužel žádný přípravek není 100% a vždy existuje možnost přisátí infikovaného klíštěte.
Některé kliniky pro malá zvířata nabízí očkování proti borelióze, ale není to 100% ochrana, pouze se snižuje riziko infekce. Musíte si také uvědomit, že každý pes reaguje na vakcínu jinak. K dispozici je vakcína, která obsahuje evropský kmen Borrelia burgdorferi. Vakcína způsobuje tvorbu specifických protilátek. Pro první vakcinaci jsou nutné další dvě dávky vakcíny s odstupem jednoho měsíce, poté se očkování opakuje každý rok.

Comments are closed.