Krmivo pro psy

vyberte krmivo pro psy a kočky

Bodnutí od včely v tlamě psa

Štěňátka jsou zvědaví tvorové, kteří chtějí všechno prozkoumat. Často se tedy stává, že je píchne včela nebo vosa. Bodnutí od včely nebo vosy samo o sobě není nebezpečné, ale pejska může ohrodit alergická reakce nebo bodnutí v ústech nebo v krku.

Bodnutí od včely V ÚSTNÍ DUTINĚ psa
Velmi často píchne včela nebo vosa pejska do čenichu nebo do tlamy. Bodnutí do čenichu je velice bolestivé. Pokud pes dostane žihadlo uvnitř hrtanu může dojít k silnému otoku, který tlačí na průdušnici a může dojít i k udušení. Jakmile dojde k bodnutí uvnitř dutiny ústní, vezměte psa okamžitě k veterináři.

ALERGICKÉ REAKCE
Další nebezpečí představující alergické reakce. Stejně jako lidé, mohou být psi také alergičtí na bodnutí hmyzem.

Nejčastějšími příznaky alergické reakce:
Nevolnost
Obtížné dýchání
Výrazný otok
Zvracení a průjem
Ztráta vědomí

Pokud zpozorujete tyto příznaky, musíte urychleně k veterináři. Pokud již víte, že Váš pes má závažnou alergii na bodnutí hmyzem, preventivně se obraťte na svého veterinárního lékaře. Ten může předepsat vakcínu nebo léčiva (antihistaminikum).

JAK REAGOVAT při bodnutí psa včelou nebo vosou?
1. ODSTRAŇTE ŽIHADLO
Pokud psa bodne včela, je nejlepší odstranit žihadlo pinzetou. Tím zabráníte uvolňování jedu. Pokud nemáte pinzetu, můžete využít jiný ostrý předmět.
2. Místo VPICHU VYČIŠTĚTE A OCHLAZEĎTE
Omyjte ránu vodou, můžete také použit jemné mýdlo. Poté ránu ochlaďte – můžete využit chladicích gelů nebo led. Chlazení zmírní otok.
3. PEČLIVĚ PSA POZORUJTE
Pokud zjistíte, že pejsek obtížně dýchá, je možné, že došlo anafylaktickému šoku. Další příznaky alergie jsou uvedeny výše. Alergie na bodnutí hmyzem u psů je však poměrně vzácná.

4. ZMÍRNĚNÍ BOLESTI
Kromě chlazení je velmi účinná i jedlá soda. Smíchejte 1 čajovou lžičku sody s dostatečným množstvím vody, abyste vytvořili hustou pastu. Použijte ji na místo vpichu.

————————————————————————————————–
Vhodné granule Calibra – pro štěňata: Calibra Puppy, pro dospělé psy calibra adult large breed a pro starší psy calibra senior.

Comments are closed.